Сонячні електростанції для підприємства: розрахунок вартості та часу окупності
Які фактори впливають на вартість встановлення сонячних панелей, як швидко окупляться інвестиції, який тип сонячної станції краще для підприємства — мережева чи автономна
Сьогодні вартість встановлення сонячних панелей в Україні коливається в межах від 17 до 21 тисяч гривень за 1 кіловат потужності фотоелектричної станції. Такий значний розкид цін цілком зрозумілий, все залежить від типу сонячної електростанції та обладнання, яке на ній встановлено.
Вартість встановлення сонячних панелей: від чого вона залежить
Перший чинник, який впливає вартість сонячної електростанції — це її тип:
- Мережева для споживання — вона підключається до загальної енергосистеми, але при цьому вся вироблена нею електроенергія витрачається для покриття своїх потреб. Зовнішня мережа необхідна для підтримки частоти змінного струму, при відключенні зовнішньої мережі сонячна електростанція також припиняє генерацію. Це найдешевший тип СЕС, але при цьому досить ефективний, адже вона дозволяє значно знизити закупівлю електроенергії з зовнішніх джерел. За чинних цін на електроенергію для промислових споживачів — у середньому 7 гривень за 1 кВт-годину — вона може повністю окупитися за 2-3 роки.
- Автономна — дозволяє працювати підприємству під час зникнення зовнішньої електромережі за допомогою енергії, що накопичується в акумуляторах. Чим вище власне споживання, тим більшої місткості буде потрібно накопичувач енергії, тим складніше буде перетворювати постійний струм на змінний — всі ці фактори різко збільшують вартість СЕС, насамперед — встановлення акумуляторів. У нинішніх умовах така станція окупиться за 15-17 років, при цьому, з великою ймовірністю, через 10 років з початку експлуатації доведеться повністю замінити накопичувачі енергії.
При цьому слід враховувати й географічний фактор — за рівної потужності сонячна електростанція в Одесі окупиться швидше, ніж, наприклад, у північних регіонах країни.
З інших факторів, які можуть істотно вплинути на вартість сонячної електростанції, можна виділити такі:
- Спосіб установки — дахова сонячна електростанція обійдеться дорожче, ніж наземна, перш за все — через складність монтажних робіт. Але при цьому слід врахувати, що при встановленні панелей на даху не доведеться шукати ділянку землі та платити за неї орендну плату, що в умовах міської забудови може призвести до значних додаткових витрат.
- Матеріали — не варто економити, адже термін роботи станції — це щонайменше 25 років, а будь-які ремонтні роботи — це припинення генерації, а отже — втрати через простої станції. Які можуть виявитися значно вищими за уявну економію через дешеві матеріали для кріплення сонячних панелей.
- Тип сонячних батарей — не треба нехтувати китайськими виробниками, зараз вони — безперечні лідери на світовому ринку. Американські або німецькі сонячні панелі — це ті ж китайські компоненти, але ціна буде значно вищою.
Тому можна порадити всім, хто планує встановити сонячну електростанцію для підприємства — розрахунок слід довірити професіоналам, це дозволить отримати максимальний прибуток надалі.